Artroskopia stawu barkowego jest metodą cieszącą się uznaniem wśród lekarzy specjalistów, ale również pacjentów. Jest mało inwazyjna oraz pozostawia niewidoczne blizny. Osoba po zabiegu może dość szybko wrócić do aktywności fizycznej oraz zawodowej. Kiedy stosowana jest artroskopia stawu barkowego?
Zastosowanie artroskopii stawu barkowego
Artroskopia barku to zabieg, który znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości takich jak zespół bolesnego barku, jego niestabilność, zarostowe zapalenie torebki stawowej czy przewlekłe zapalenie błony maziowej. Wykonywana jest również u pacjentów wymagających leczenia uszkodzonych ścięgien i więzadeł, gdy konieczna jest eliminacja tkanki zapalnej oraz w wielu innych schorzeniach.
Przed zabiegiem wykonuje się szereg badań w tym morfologię krwi, zdjęcie RTG klatki piersiowej bądź też EKG. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym a pacjent może przebywać w pozycji siedzącej lub półleżącej. Przez jedno z nacięć na skórze pacjenta wprowadzana jest kamera artoskopowa, która przesyła obraz do monitora. Widząc wnętrze struktury stawowej, możliwe jest dokonanie czynności przy pomocy narzędzi chirurgicznych, które są wprowadzane przez drugi otwór w skórze. Po zabiegu lekarz zaszywa lub zakleja plastrami powstałe rany, zaś ramię zostaje owinięte bandażem. Pacjent poddawany jest rehabilitacji oraz zobowiązany jest do przestrzegania innych zaleceń ortopedy.
Czy schorzenia stawu barkowego to wyłącznie problem sportowców?
Sportowcy, którzy intensywnie trenują są podatni na kontuzje stawu ramiennego – nie ulega to wątpliwości. Okazuje się jednak, że również powtarzalność codziennych czynności może również odbić się na naszym zdrowiu. Malowanie ścian czy mycie okien to zajęcia, które również mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych w obrębie stawu ramiennego.
Jakie są objawy schorzeń stawu barkowego?
Schorzenia stawu barkowego dają objawy takie jak:
- intensywny ból – ból może promieniować do odcinka szyjnego bądź też kończyny górnej
- dyskomfort, który utrudnia poruszanie się
W przypadku zaobserwowania u siebie powyższych objawów należy udać się na konsultacje do lekarza ortopedy.