Endoproteza stawu biodrowego umożliwia odzyskanie swobody ruchów osobom dotkniętym zwyrodnieniem stawu biodrowego. Choroby zwyrodnieniowe nie należą obecnie do rzadkości. Szacuje się, że jest to problem 60% osób po 65 roku życia. Jak należy postępować przed operacją? Na czym polega rehabilitacja?
Zwyrodnienie stawu biodrowego a operacja
Stopniowa destrukcja chrząstki, warstwy podchrząstkowej, torebki stawowej i innych tkanek powoduje, że pojawia się ból, początkowo po długotrwałym wysiłku, później także w czasie odpoczynku, dochodzą do tego ograniczenia w ruchu. Gdy zmiany sprawiają, że ból nie ustaje a ruchy są znacznie ograniczone, zaleca się wymianę zniszczonego stawu, czyli endoprotezoplastykę. Niesprawne elementy stawu zastąpione są sztucznymi implantami.
Postępowanie przed operacją
Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego jest kluczowa z punktu widzenia powrotu pacjenta do pełnej sprawności. Współpraca z fizjoterapeutą może przynieść korzyści również jeszcze przed operacją. Lekarze podkreślają, że praca wykonana z fizjoterapeutą w okresie przedoperacyjnym jest pomocna w szybszym powrocie do pełnej sprawności.
Rehabilitacja po zabiegu
Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy rozpoczyna się już drugiego dnia po operacji. Przykurczom i zakrzepom można zapobiec dzięki wykonywaniu prostych ruchów kończyną. Pionizowanie rozpoczyna się z reguły w 2-3 dobie po zabiegu. Plan rehabilitacji powinien uwzględniać aspekty indywidualne takie jak wiek pacjenta, jego ogólna kondycja czy też przyczyny operacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czas rehabilitacji zależny jest m.in. od takich czynników jak możliwości i potrzeby danego pacjenta. W niektórych przypadkach będzie to kilka miesięcy, w innych nawet rok.