Masaż sportowy jest specjalistyczną formą masażu przeznaczoną przede wszystkim dla zawodowych sportowców i osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Masaż leczniczy ma za zadanie przywrócić równowagę między ruchem a odpoczynkiem, wpływa na poprawę elastyczności mięśni oraz redukuje ból. Masaż relaksacyjny ma przede wszystkim za zadanie zapewnić uczucie relaksu i odprężenia.

 

Masaż sportowy

Jak już wspomnieliśmy, masaż sportowy przeznaczony jest głównie dla sportowców. Są oni narażeni na przeciążenia mięśni oraz urazy wynikające z intensywnej aktywności fizycznej. Ten typ masażu jest pomocny w regeneracji mięśni po treningach, redukuje ból i obrzęki oraz jest nie bez znaczenia w zapobieganiu powstawania różnych urazów. Umożliwia on sportowcom szybszy powrót do pełnej formy. Chociaż ten rodzaj masażu skierowany jest przede wszystkim do sportowców, coraz częściej korzystają z niego osoby, które prowadzą aktywny styl życia. Masaż wpływa korzystnie na elastyczność mięśni, może pomóc w przypadku bólu pleców, szyi czy też stawów.

Podczas masażu wykorzystywane są różne techniki takie jak uciskanie, ugniatanie czy rozcieranie. W celu uzyskania optymalnych efektów zastosowanie znajdują również różne narzędzia terapeutyczne w tym wałki i piłki.

Masaż sportowy stosowany jest także w rehabilitacji pacjentów po urazach i operacjach ortopedycznych. Bez względu na wskazania, masaż pozytywnie wpływa także na nasze samopoczucie. Dzięki niemu jesteśmy odprężeni i zrelaksowani, mniej zestresowani.

Masaż relaksacyjny

Podczas masażu relaksacyjnego masażysta wykonuje różne ruchy takie jak głaskanie, rozcieranie czy uciskanie, które korzystnie wpływają na przepływ krwi i uwalnianie toksyn z ciała. Najbardziej narażone na napięcie są nasze ramiona, kark, plecy i nogi i to na tych partiach skupia się masaż.

Masaż relaksacyjny wpływa na produkcję hormonów szczęścia, czyli endorfin i serotoniny, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie, zaś zmniejszają objawy przygnębienia. Masaż relaksacyjny ma również wpływ na zwiększenie elastyczności mięśni. W rezultacie zyskujemy większą swobodę ruchów, zmniejsza się ból mięśniowy. Ten rodzaj masażu jest także pomocny w leczeniu bezsenności i zmęczenia, korzystnie wpływa na jakość naszego snu.

To co różni oba rodzaje masażu to wykorzystywane przez masażystę techniki, wiążące się z kolei z celami i efektami, jakie chcemy uzyskać. Masaż relaksacyjny ma na celu niwelowanie stresu i odprężenie, z kolei masaż sportowy stosowany jest u zawodowych sportowców i osób aktywnych fizycznie w celu redukowania bólu, poprawy elastyczności i wydajności mięśni, leczeniu oraz zapobieganiu kontuzjom.