Platyna to materiał, który często znajduje zastosowanie w jubilerstwie. Obrączki ślubne czy pierścionek zaręczynowy z platyny prezentują się niezwykle elegancko i mają dużą wartość. Z racji tego, że platyna nie występuje często w skorupie ziemskiej, jest bardzo cenna. Przyjrzyjmy się bliżej temu metalowi z puntu widzenia pracowni jubilerskiej.

Platyna w jubilerstwie

Z uwagi na to, że platyna jest metalem trudnym do stopienia wiele wysiłku wymaga uformowanie jej na pierścionki czy obrączki. Proces odlewniczy wymaga sterylnych warunków, tak aby uniknąć jej pęknięcia w trakcie walcowania i formowania różnych kształtów. Te same czynności wykonywane podczas produkcji biżuterii złotej, w porównaniu z platyną, oszczędzają nam 80% czasu. Z tego również względu biżuteria z platyny osiąga czasem wręcz zawrotne ceny. Czynności takie jak walcowanie czy tłoczenie jest już dużo łatwiejsze, gdyż platyna dość łatwo poddaje się tym działaniom. Bardziej problematyczne jest piłowanie i obróbka skrawająca. Narzędzia zapychają się metalem i chwilę później nie działają, obróbka nastręcza więc wielu trudności i jest czasochłonna. Prawdziwe utrapienie stanowi jednak jej polerowanie. Byłoby to bardzo trudnej bez specjalnej pasty polerskiej. Jej zastosowanie umożliwia wypolerowanie jej i uzyskanie połysku przypominającego blask złota.

Dlaczego w takim razie warto tak się trudzić? Jest przecież białe złoto, które jest dużo bardziej przyjazne w obróbce. Platyna dość szybko traci swój blask, zachowuje jednak swoją barwę. Wysoka gęstość cząsteczkowa sprawia, że jest ona odporna na czynniki powodujące ścieranie. W znacznie mniejszym stopniu podatna jest na wycieranie o odzież, poręcze czy przedmioty codziennego użytku niż np. złoto. Często oprawia się w platynę diamenty, szczególnie te wyjątkowo cenne. Oprawiony w ten metal nawet przez dziesięciolecia może bezpiecznie tkwić na swoim miejscu.

Sklep jubilerski SUNDIAMORE a wyroby platynowe

Biżuteria z platyny znajduje się w ofercie sklepu SUNDIAMORE. Posiadanie biżuterii platynowej daje nam gwarancję, że należą do nas przedmioty o wysokiej odporności na zużywanie się w trakcie codziennego nawet użytkowania.