Przedświąteczny stres dotyka wiele osób, z różnych powodów. Często czujemy się wyczerpani i przytłoczeni. Chociaż czekamy na Święta Bożego Narodzenia z utęsknieniem, ta pora roku wiąże się również ze stresem. Chcemy, aby były wyjątkowe, idealne. Reklamy, social media kreują wizerunek, do którego i my chcemy dążyć. Życie pod presją odciska jednak piętno na naszym zdrowie i samopoczuciu. Jak sobie z tym poradzić?

Planuj z odpowiednim wyprzedzeniem

Przemyśl oraz uzgodnij z najbliższymi co jest dla Was najbardziej istotne w czasie Świąt. Zrób listę rzeczy, które należy zrobić, nie zostawiaj kupowania prezentów na ostatnią chwilę. Pamiętaj również, że nie musimy wszystkiego robić w pojedynkę. Współmałżonek może zająć się pakowaniem prezentów, zrobić zakupy – przyjmij pomoc w jakiejkolwiek formę, nawet jeśli towarzyszy Ci przeświadczenie, że to Ty zrobiłabyś to najlepiej. Jeśli organizujesz większe przyjęcie, Twoi goście również mogą przygotować część dań!

Prostota

Nie daj się wpędzić w pułapkę. Szalone zakupy, nadmierne wydatki, gotowanie doskonałego obiadu, znalezienie najlepszego prezentu…Nie zapominaj, że święta to przede wszystkim czas, który spędza się razem z najbliższymi. W pamięci zostaje nam atmosfera i wspólne chwile, do których z przyjemnością wrócimy.

Zrób sobie przerwę od śledzenia mediów społecznościowych

Pięknie udekorowane wnętrza, choinki, świąteczne dekoracje umieszczane przed domami. W zestawieniu z takimi obrazami łatwo jest zacząć porównywać własne działania i dokonania z tymi, które postrzegamy jako doskonałe. Rzeczywistość często jednak odbiega od indealnej wersji jaka przemawia do nas z naszego smartfona.

Przedświąteczny stres? Przemyśl wydatki!

Święta związane są z kosztami. Podczas kryzysu mamy tego jeszcze większą świadomość. Wysokie koszty życia sprawiają, że w przemyślany sposób podchodzimy do wielu wydatków. Postępujmy podobnie w nadchodzącym przedświątecznym okresie. Poszukajmy najbardziej korzystnych ofert na podarunki, które chcemy podarować najbliższym. Rozłóżmy zakupy przedświąteczne w czasie i nie przesadzajmy z ilością jedzenia, które ląduje w naszych koszykach.

Asertywność

Wyznaczanie granic to dobra forma dbania o siebie i swój dobrostan psychiczny. Jeśli rodzina czy znajomi zasypują Cię propozycjami “nadrobienia zaległości” i wpadnięcia z wizytą w czasie świąt, pamiętaj, że czas jest ograniczony. Nie odpowiadaj od razu, przemyśl z kim tak naprawdę chcesz się spotkać. Nie bój się odmawiać tym, których w ogóle nie masz ochoty widzieć, zwłaszcza w czasie świąt.

Joga, medytacja, wdzięczność…

Gdy dopada Cię przedświąteczny stres znajdź czas tylko dla siebie. Poćwicz, medytuj a poczujesz się lepiej. Spójrz z perspektywy na swoje życie. Znajdź i napisz na kartce 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Pozwoli Ci to spojrzeć z dystansu na sezonowe wyzwania jakie przed Tobą stoją i docenić to co już masz.