Stres jest naszym wiernym towarzyszem i to na różnych etapach naszego życia. Poza traumatycznymi wydarzeniami , które wywołują u nas stres, mamy do czynienia również ze stresami życia codziennego. Stres jest stanem mobilizacji naszego organizmu pojawiającym się w trudnej – w naszej ocenie – sytuacji. Często jest ona jedynie wytworem naszej psychiki, przykładowo nie zawsze zasadnych wyobrażeń czy przewidywań. Skoro nie ma od stresu ucieczki warto poznać style radzenia sobie z tym stanem!

Jakie są objawy stresu?

Silny stres wywołuje u nas objawy psychiczne takie jak pustka w głowie, poczucie bezradności, trudności w podejmowaniu decyzji, kłopoty ze snem. Występują również objawy fizjologiczne takie jak przyspieszony oddech, bóle głowy, suchość w ustach i gardle, skoki ciśnienia, wzrost napięcia mięśniowego czy problemy gastryczne. Obserwujemy także zmiany w zachowaniu. Pojawić się mogą zaburzenia snu, obniżona wydajność, konfliktowość, tiki nerwowe czy też nagłe wybuchy gniewu i płaczu.

Stres – jak sobie z nim radzimy?

Możemy wyróżnić 3 style radzenia sobie ze stresem:

  • styl skoncentrowany na zadaniu – próbujemy rozwiązać problem, jesteśmy nastawieni na działanie. Staramy się określić źródło problemu i znaleźć rozwiązanie. Jeśli nie udaje nam się tego dokonać, staramy się dostosować do życia w nowej sytuacji.
  • styl skoncentrowany na emocjach – skupiamy się na emocjach pojawiających się w związku z daną sytuacją. Strategie związane  tym stylem to zwykle przeżywanie i próba rozładowania emocji, np. zamartwianie się, wyżalanie do kogoś, również myślenie życzeniowe.
  • styl skoncentrowany na unikaniu – unikamy myślenia o problemach stanowiących źródło stresu. Strategie bazują na zajmowaniu się czymś innym i odwracaniu uwagi od myślenia o problemie. Czym? np. sprzątaniem, surfowaniem po Internecie, spotkaniami ze znajomymi.

Styl skoncentrowany na unikaniu wydaje się być najmniej korzystny. Nie przybliża nas w żaden sposób do rozwiązania problemu anie również nie jest pomocny w poradzeniu sobie z towarzyszącymi nam emocjami.

Jeśli odczuwamy trudności związane ze stresem możemy szukać pomocy specjalisty. Psychoterapeuta może pomóc nam np. nauczyć się kontrolowania emocji. Psychoterapia indywidualna czy też psychoterapia online mogą znacznie poprawić jakość naszego życia.