Gdy zmiany zwyrodnieniowe kolan sprawiają, że odczuwamy uciążliwy ból, normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, pozostaje leczenie operacyjne. Endoproteza stawu kolanowego to operacja podczas której w miejsce zużytego stawu wszczepiona zostaje proteza. Aby pacjent odzyskał pełną mobilność i wrócił do zdrowia konieczna jest jednak również rehabilitacja po endoprotezie kolana.

Czym jest endoproteza stawu kolanowego?

Endoproteza to nic innego jak implant, który wytworzony jest z biomateriałów. Zastępuje ona częściowo lub w całości uszkodzone bądź też zniszczone elementy stawu kolanowego. Wszelkie uszkodzenia w obrębie chrząstki stawowej często powodują, że odczuwamy ból, który jest na tyle nasilony, że normalne funkcjonowanie staje się niemożliwe. Zabieg chirurgiczny może poprawić komfort życia pacjenta w sytuacji gdy farmakologia czy też fizjoterapia nie pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Implant wszczepiony  w miejscu ubytków przejmuje funkcje stawu kolanowego.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego – jak długo trwa?

Rehabilitacja po endoprotezie kolana, podobnie jak rehabilitacja po endoprotezie biodra, jest nieodłącznym elementem procesu przywracania pacjentowi pełnej mobilności. Czas trwania rehabilitacji nie jest jednak taki sam w przypadku wszystkich pacjentów. Plan rehabilitacji jest bowiem indywidualnie opracowywany przez specjalistów z uwzględnieniem takich czynników jak m.in rodzaj endoprotezy, możliwości pacjenta po operacji czy też kondycji zdrowotnej. Zwykle jednak rehabilitacja trwa około 6 miesięcy.

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację?

Warto wiedzieć, że ćwiczenia warto zacząć jeszcze przed zabiegiem. Przedoperacyjna rehabilitacja ma służyć przygotowaniu pacjenta do operacji, zwiększeniu zakresu ruchów i wzmocnieniu siły mięśniowej. Właściwa rehabilitacja zaczyna się zazwyczaj już następnego dnia po zabiegu. Początkowo, wykonywane ćwiczenia mają za zadanie przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów, redukować odczuwany ból i eliminować obrzęki. Po rehabilitacji mającej miejsce jeszcze w szpitalu, pacjent ćwiczy dalej z fizykoterapeutą. Ćwiczenia mogą sie odbywać w ramach rehabilitacji domowej.