Terapie dla par reklamowane są na każdym kroku w Internecie, na portalach poświęconych tematowi związków oraz rozwojowi osobistemu. Często spotykamy się z zapytaniami: czy terapie dla par przynoszą oczekiwane rezultaty i czy tak naprawdę wiele od nich zależy? Każdy przypadek jest inny. Popularność psychoterapii online sprawiła, że coraz więcej osób żyjących w związkach decyduje się skorzystać z możliwości, tym bardziej, że psychoterapia może być dziś prowadzona na łączach w sieci. Nie musimy wychodzić z domu, aby nawiązać  kontakt z wykwalifikowanymi psychologami, pomagającymi nam w dążeniu do życia w równowadze i szacunku do partnerstwa. Sprawdźmy więc, czym psychoterapia dla par może być w praktyce!

Terapie dla par – pierwsze znaki ostrzegawcze

Jakie są początkowe symptomy zagrożenia w związku, na podstawie których można podjąć decyzję o pójściu na psychoterapię? Wymienić możemy np.:

  • kryzys spowodowany zmęczeniem byciem w związku, przebywaniem ze sobą prawie non stop
  • nieradzenie sobie z traumami przeszłości, które potrafią zatruć nawet najbardziej trwałe związki
  • zdrada partnera
  • różnica zdań w kwestii wychowania dzieci
  • nieszczęśliwe wypadki rzutujące na codzienne relacje
  • zbyt duży wpływ toksycznego otoczenia, rodziny na jakość i stopień zaufania w związku

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę dla par?

Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do psychoterapeuty polecanego nam przez kogoś zaufanego. Może wcześniej ktoś ze znajomych korzystał z usługi sprawdzonego specjalisty i ma z nim wyłącznie dobre wspomnienia? Warto słuchać wskazówek zaufanych ludzi, ponieważ pozwolą nam one od razu trafić do człowieka z wysokimi kompetencjami. Taki specjalista od razu będzie potrafił naprowadzić cały nasz proces rozwojowy na właściwe tory. Dobry psychoterapeuta na potwierdzenie własnych słów szuka zawsze rzeczowych dowodów. Nie zaszkodzi przyjrzeć się etapom pozyskiwania kwalifikacji, większość terapeutów z ochotą dzieli się informacjami na temat przebytych studiów, kursów i szkoleń. A im szerszymi etapami edukacji mogą się pochwalić – tym większe wzbudzają zaufanie.